09-12-2018 21:36
Nawigacja
AKTUALNOŚCI
KONTAKT
KADRA
WYCHOWAWCY
DOKUMENTY
KALENDARIUM
GODZINY LEKCYJNE
PLAN LEKCJI
ZAJĘCIA DODATKOWE
PRZYWOZY I ODWOZY
RADA RODZICÓW
PATRON SZKOŁY
BIBLIOTEKA
PEDAGOG
PSYCHOLOG
ŚWIETLICA SZKOLNA
PIELĘGNIARKA SZKOLNA
STOŁÓWKA SZKOLNA
UBEZPIECZENIE
PROJEKT EDUKACYJNY
PROMOCJA ZDROWIA
SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI
GMINA BIAŁOŚLIWIE
OGŁOSZENIA
RODO - INFORMACJE
Wydarzenie
Medalion z herbem
100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
CZY MOŻNA BAWIĆ SIĘ MATEMATYKĄ?

  Czy możliwe jest, aby bawić się matematyką? Oczywiście, że tak! Dowodem tego była przeprowadzona przez nauczyciela Marcina Załachowskiego otwarta lekcja matematyki. Matematyka była ukryta w figurach płaskich i przestrzennych. Wykorzystując różne własności matematyczne oraz kolejność wykonywanych działań, uczniowie jak i nauczyciele budowali i tworzyli bryły oraz przestawiali elementy układając wskazane figury.

  Zabawa matematyką pozwoliła uczestnikom na chwilę relaksu i ucieczki od codziennych problemów. Zabawa podczas lekcji nie polegała na tym, aby być lepszym w układaniu figur i brył od kolegi czy koleżanki. Chodziło głównie o to, aby udoskonalać i polepszać samego siebie, a także próbować na wiele sposobów rozwiązać zadanie i nie poddawać się w swoich matematycznych niepowodzeniach, by na koniec cieszyć się z tego, że udało się rozwiązać daną zagadkę czy łamigłówkę.

  Mamy nadzieję, że zabawy i gry zaprezentowane na lekcji zostaną wykorzystane na innych zajęciach, które będą bazować na własnościach i zależnościach matematycznych.
(Marcin Załachowski)


WYWIADÓWKA
WROCŁAW CELEM WYCIECZKI UCZNIÓW KLAS PIĄTYCH

  Wrocław – będący jednym z piękniejszych miast Dolnego Śląska, stał się celem wycieczki uczniów klas piątych. W czasie dwudniowego programu zwiedzania (19-20 kwietnia) uczniowie mieli możliwość zobaczenia ciekawych i niezwykłych miejsc tego różnorodnego miasta. Wśród architektonicznych osobliwości poznawanego miasta znalazł się Stary Rynek, będący jednym z największych dawnych placów targowych w Polsce (3,8 ha) wraz z unikatowym na skalę europejską gotyckim Ratuszem, który pełnił siedzibę dawnych władz miejskich i sądowniczych Wrocławia. Na trasie spaceru znalazł się również Ostrów Tumski – najstarsza część Wrocławia, gdzie znajduje się m.in.: gotycka katedra pw. Jana Chrzciciela, kolegiata Świętego Krzyża, kościół św. Bartłomieja, pomnik św. Jana Nepomucena, Pałac Arcybiskupi a także Most Tumski, na którym od kilkunastu lat zakochani wieszają kłódki, symbolizujące trwałość ich miłości. Spośród nowoczesnych form wystawienniczych uczniowie odwiedzili Hydropolis - Centrum Wiedzy o Wodzie, gdzie za pomocą różnorodnych multimedialnych technologii, interaktywnych instalacji oraz wiernym replikom i dotykowym ekranom ukazuje się wodę z różnych fascynujących perspektyw. Dużym zaciekawieniem cieszył się najstarszy w Polsce Ogród Zoologiczny, gdzie można było poznać rzadkie i oryginalne zwierzęta ze wszystkich kontynentów, oraz Afrykanarium - jedyne na świecie oceanarium poświęcone wyłącznie faunie Afryki. Na zakończenie swojego pobytu we Wrocławiu uczniowie podziwiali Panoramę Racławicką, czyli monumentalne malowidło o wymiarach 114 na 15 metrów, które przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku. Opiekę nad uczniami, podczas wrocławskiej wycieczki, sprawowali wychowawcy klas: Piotr Coblewski (Va), Beata Czajkowska (Vb) oraz Magdalena Mielnik.

EGZAMINY GIMNAZJALNE 2018 NA PÓŁMETKU

  W dniach 18-20 kwietnia uczniowie klas trzecich przystępują do zewnętrznego egzaminu gimnazjalnego, który obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w gimnazjum oraz wcześniejszych etapach edukacyjnych. Podczas kolejnych trzech dni uczniowie rozwiązują sześć testów z następujących zakresów: historia i wiedza o społeczeństwie, język polski, przedmioty przyrodnicze, matematyka, język obcy nowożytny na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Egzamin ma formę pisemną oraz przeprowadzany jest na podstawie testów opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Przystąpienie do niego jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. Prace gimnazjalistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów zewnętrznych, a zaświadczenia o wynikach egzaminu uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym. W bieżącym roku szkolnym do egzaminu przystąpiło 42 trzecioklasistów.

ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSU W DNIACH 18-20 KWIETNIA 2018 (DNI EGZAMINU GIMNAZJALNEGO)
"Z ORTOGRAFIĄ ZA PAN BRAT", CZYLI POWIATOWE ZMAGANIA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

  W sobotę 14 kwietnia uczniowie Szkoły Podstawowej w Białośliwiu wzięli udział w XXVI Konkursie Ortograficznym Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego o "Złote Pióro Prezydenta Piły". Reprezentanci klas III-VII, wyłonieni wcześniej w eliminacjach szkolnych, zmagali się z dyktandem o tematyce historycznej związanej ze stuleciem niepodległości Polski, które obfitowało w liczne pułapki ortograficzne.
  Wśród białośliwskich uczniów sukces odniosła Katarzyna Świtała, która zajęła 1. miejsce w kategorii klas VI. Podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się 21 kwietnia podczas oficjalnej uroczystości połączonej z VI edycją otwartego konkursu "Dyktando 500" o tytułu Mistrza Ortografii Powiatu Pilskiego. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy!

EGZAMINY GIMNAZJALNE 2018 CZAS ZACZĄĆ...

  Do zewnętrznego egzaminu przystąpi w tym roku szkolnym 43 trzecioklasistów z oddziałów gimnazjalnych. Egzamin, który jest warunkiem ukończenia gimnazjum, zostanie przeprowadzony na podstawie testów egzaminacyjnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE). Zgodnie z komunikatem dyrektora CKE egzaminy odbędą się według poniższego harmonogramu.

  TEST HUMANISTYCZNY - 18 kwietnia 2018 r. (środa):
z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwał 60 minut
z zakresu języka polskiego egzamin rozpocznie się o godzinie 11.00 i będzie trwał 90 minut

  TEST MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZY - 19 kwietnia 2018 r. (czwartek):
z zakresu przedmiotów przyrodniczych egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwał 60 minut
z zakresu matematyki egzamin rozpocznie się o godzinie 11.00 i będzie trwał 90 minut

  TEST Z JĘZYKA OBCEGO NOWOŻYTNEGO - 20 kwietnia 2018 r. (piątek):
z zakresu języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i będzie trwał 60 minut
z zakresu języka obcego nowożytnego na poziomie rozszerzonym egzamin rozpocznie się o godzinie 11.00 i będzie trwał 60 minut


CZWARTOKLASIŚCI W MALBORKU I TRÓJMIEŚCIE

  W dniach 12-13 kwietnia uczniowie klasy IVa i IVb uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej do Malborka i Trójmiasta. W programie wycieczki znalazły się m.in.: krzyżacki zespół zamkowy w Malborku - jeden z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie, Stare Miasto w Gdańsku (Długi Targ, Dwór Artusa, ratusz, fontanna Neptuna, bazylika Mariacka, stary port nad Motławą, Żuraw), Westerplatte – gdański półwysep będący symbolem wybuchu II wojny światowej, molo w Sopocie, Oceanarium i Centrum Nauki „Experyment” w Gdyni oraz rejs po porcie morskim. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali nauczyciele: Ewa Pawlak (wych. IVa), Malwina Rzonska (wych. IVb) oraz Piotr Coblewski.

WYCIECZKA - NAGRODA ZA JESIENNĄ ZBIÓRKĘ KASZTANÓW I ŻOŁĘDZI

  W okresie jesiennym uczniowie szkoły podstawowej, w ramach współpracy z Kołem Łowieckim nr 16 „Bażant” w Białośliwiu, uczestniczyli w akcji zbierania kasztanów i żołędzi. Zebrany surowiec jest przysmakiem dzików, saren, jeleni, danieli, a także ptaków. Jest on bogaty w witaminy i substancje odżywcze, dlatego jest wykorzystywany do dokarmiania zwierzyny leśnej. Wiele zwierząt otrzymuje dzięki temu w okresie zimy niezbędny pokarm, którego normalnie nie mogłoby samodzielnie znaleźć ze względu na trudne warunki pogodowe.

  W ramach podziękowania z bardzo udaną zbiórkę, w dniach 10-11 kwietnia, została zorganizowana wycieczka. Była ona nagrodą dla uczniów, którzy podczas jesiennej zbiórki zebrali najwięcej kilogramów kasztanów i żołędzi. W ramach wyjazdu, dwie grupy uczniów (80 osób), odwiedziły m.in.: Rezerwat Przyrody „Dębina” w Nadleśnictwie Durowo, Pawilon Trofeów Myśliwskich Henryka Stokłosy w Śmiłowie, puszczę i uroczysko nad Głomią oraz Punkt Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Dobrzycy - w Nadleśnictwie Zdrojowa Góra.


SIÓDMOKLASIŚCI PODJĘLI PRÓBĘ EGZAMINU ÓSMOKLASISTÓW

  W roku szkolnym 2018/2019 ósmoklasiści przystąpią po raz pierwszy do obowiązkowego zewnętrznego egzaminu, który będzie składał się z trzech testów: język polski, matematyka i język obcy. Docelowo od roku 2022 wszyscy ósmoklasiści przystąpią już do czterech pisemnych egzaminów (język polski, matematyka, język obcy, oraz jeden z wybranych przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia, historia), które będą obejmowały wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I-VIII. Wyniki tego egzaminu będą wykorzystywane jako kryteria w procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

  Aby obecnym siódmoklasistom przybliżyć formę i zakres tego egzaminu przeprowadzono w dniach 10-12 kwietnia jego próbę. Wykorzystano w tym celu, dostosowane do zakresu wiedzy siódmoklasistów, próbne materiały egzaminacyjne przygotowane przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne.KONKURS RECYTATORSKI - W KRAINIE WIERSZY...

  Dobór repertuaru, znajomość tekstu, tempo recytacji, dykcja, emisja głosu oraz ogólny wyraz artystyczny - to kryteria, które były brane pod uwagę w konkursie recytatorskim "W krainie wierszy Natalii Usenko i Danuty Wawiłow". W konkursowe szranki stanęło, po wcześniejszych klasowych eliminacjach, aż 21 uczniów z klas I-III. Wszyscy uczniowie zaprezentowali wybrane przez siebie wiersze z wielkim zaangażowaniem i urokiem artystycznym, dlatego jury miało spory problem z wyłonieniem i wyróżnieniem najlepszych recytatorów. Ostatecznie w konkursie kolejne miejsca przyznano: I m. Iga Kubacka, II m. Julia Wyrobek, III m. Wiktoria Domalewska. Wyróżnieniami uhonorowano natomiast recytacje uczniów: Zofia Borecka, Bartłomiej Kozak, Marcelina Ramusiewicz, Maja Słomka, Oliwia Bureta, Zofia Jasinska, Antonina Coblewska, Zofia Miedzińska, Igor Saturski, Filip Lewandowski. Swoją nagrodę przyznała również licznie zgromadzona publiczność, która wyróżniła Igę Kubacką. Konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej - Mariola Rosa i Monika Koczorowska. Wszystkim uczniom gratulujemy!

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kuratorium
Ministerstwo
OKE Poznań
CDN - Piła