17-01-2018 00:03
Nawigacja
AKTUALNOŚCI
KONTAKT
KADRA
WYCHOWAWCY
DOKUMENTY
KALENDARIUM
GODZINY LEKCYJNE
PLAN LEKCJI
ZAJĘCIA DODATKOWE
PRZYWOZY I ODWOZY
RADA RODZICÓW
PATRON SZKOŁY
BIBLIOTEKA
PEDAGOG
PSYCHOLOG
ŚWIETLICA SZKOLNA
PIELĘGNIARKA SZKOLNA
STOŁÓWKA SZKOLNA
UBEZPIECZENIE
PROJEKT EDUKACYJNY
PROMOCJA ZDROWIA
SPOTKANIA Z CIEKAWYMI LUDŹMI
GMINA BIAŁOŚLIWIE
OGŁOSZENIA
Wydarzenie
Medalion z herbem
KLASOWE ANDRZEJKI - FOTORELACJA

  W Andrzejki jak co roku próbujemy trochę dla zabawy, a trochę na serio poznać informacje dotyczące przyszłości. Andrzejki i wróżby wykonywane w nocy z 29 na 30 listopada są również specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Lanie wosku, obierki rzucane za plecy, układanie butów jeden za drugim, serce i szpilki to nieodłączne elementy i czynności wykonywane w ten wieczór. Pierwsze informacje o wieczorach andrzejkowych odbywających się w Polsce pochodzą z 1557 roku. Wróżby na Andrzejki dziś nie są już tak poważnie traktowane, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Obecnie, wróżby andrzejkowe, traktowane są z lekkim przymrużeniem oka. Pozostają jednak one wciąż pretekstem do spotkań i do świetnej zabawy wśród najbliższych i znajomych.


DYŻUR NAUCZYCIELSKI DLA RODZICÓW
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

   Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego pluszowego misia. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek, gdyż nieodłącznie kojarzona jest z czasem dzieciństwa. Pluszowy miś jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic. Święto pluszowego misia jest obchodzone 25 listopada, a ustanowiono je w 2002 roku – w setną rocznicę powstania maskotki.

KONKURS INFORMATYCZNY - BÓBR

  Dnia 15 listopada odbył się w naszej szkole ogólnopolski konkurs informatyczny "Bóbr" kategoria "Benjamin" (klasy IV-VI), w którym uczniowie mogli sprawdzić się w takich kategoriach jak: logiczne myślenie, umiejętność rozwiązywania problemów czy posługiwanie się technologią informacyjną. W konkursie wzięło udział 9 uczestników. Ich zadania były podzielone na 3 stopnie trudności. Laureaci konkursu mogą liczyć na oficjalne wręczenie nagród w Toruniu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała pani Anita Kocunik.

ANDRZEJKI, ANDRZEJKI, ANDRZEJKI...
TRZYMAJ FORMĘ

  Od początku listopada realizujemy, w klasach V-VI SP i II-III G, program "Trzymaj Formę". To inicjatywa, propagująca zdrowy styl życia o unikalnym dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Program pomaga rozwijać zainteresowania uczniów i kształtuje ich prozdrowotne nawyki poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. W czasie trwania programu uczniowie biorą również udział w konkursach plastycznych.

LEKCJA ANATOMII WEDŁUG GUNTHERA VON HAGENSA

  Niesamowitą lekcję anatomii przeżyli uczniowie klas II oddziałów gimnazjalnych podczas zwiedzania w Poznaniu wystawy „Body Worlds Vital”, opowiadającej o cudzie, złożoności i kruchości ludzkiego ciała. W piątek 17 listopada białośliwscy gimnazjaliści odwiedzili ekspozycję autorstwa niemieckiego patomorfologa i anatoma dr. Gunthera von Hagensa, który opracował nową metodę plastynacji ciał. Polega ona na utrwalaniu ich przez usunięcie wody i tłuszczu, a następnie wpompowanie polimeru, np. kauczuku silikonowego. Wystawę tworzą autentyczni ludzie, którzy zgodzili się na wykorzystanie po śmierci swoich ciał na potrzeby medycyny. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy „Body Worlds Vital” sprawiło, że wiedza dotycząca anatomii - kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego odbiorcy. Wystawa przeznaczona do celów edukacyjnych krąży po świecie od 1995 roku. Do tej pory była prezentowana w ponad 120 miastach na całym świecie, a obejrzało ją ponad 45 mln widzów. Po tej jakby trójwymiarowej wycieczce w atlasie anatomicznym uczniowie udali się również do kina Cinema City na seans filmowy. Inicjatorem wyjazdu były wychowawczynie klas II gimnazjum – Aleksandra Konieczna i Agnieszka Szulc.

SZKOLNY ETAP WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU BIOLOGICZNEGO

  Dnia 26 października br. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego dla uczniów z oddziałów gimnazjalnych. Wielu uczniów podjęło próbę rozwiązania zadań, jednak zabrakło punktów, aby dostać się do kolejnego etapu rejonowego. Na poziomie szkolnym najwyższą ilość punktów zdobyła Katarzyna Posert, uczennica klasy IIIa.

PEDIKULOZA (WSZAWICA) CZYLI CO DZIECKO MOŻE MIEĆ NA GŁOWIE

  Pedikuloza (wszawica) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Wszawica występuje we wszystkich krajach świata. Jest to powszechny problem, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż najczęściej występuje ona u dzieci i młodzieży. Do zarażenia tymi pasożytami łatwiej dochodzi w dużych zbiorowiskach ludzkich (np.: przedszkola, szkoły, internaty, akademiki, kolonie, noclegownie).


JAK DOKARMIAĆ PTAKI ZIMĄ?

  Zima to trudny okres dla ptaków. Niskie temperatury i opady śniegu powodują, że mogą mieć one problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości właściwego pokarmu. Ptakom można pomóc odpowiednio je dokarmiając. Wbrew powszechnemu przekonaniu, jest to zadanie bardzo odpowiedzialne. Nasi skrzydlaci przyjaciele przyzwyczajają się do miejsc, w których znajdują pokarm. W przypadku jego braku, potrafią oczekiwać na niego całymi godzinami, a niekiedy dniami. Gdy o nich zapomnimy mogą nawet zginąć z głodu. Z kolei nieodpowiedni pokarm może u nich wywołać np. chorobę i osłabienie, zmniejszając szansę na przeżycie zimy. Na tematy związane z zimowym dokarmianiem ptaków rozmawiał z uczniami – Damian Ostrowski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

KONKURS NA LAMPĘ RORATNIĄ

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kuratorium
Ministerstwo
OKE Poznań